home en  de  pl  cz 

Standard

Birma patří do skupiny II., tedy mezi polodlouhosrsté kočky. Je to středně velká kočka s dlouhým hedvábným kožichem,který však nikdy nebude tak dlouhý ani hustý jako u kočky perské. Váha dospělé kočky se pohybuje mezi 2,5 až 4,5kg, kocour je robustnější, dosahuje váhy až 5kg. Birmy dospívají zhruba ve věku 18-ti měsíců, plné dospělosti však dosahují až ve věku 4let.

Plemeno Birma je uznáno organizacemi FIFé, GCCF, CFA ,WCF a TICA.

Hlava

Lebka: masivní, hlava nesmí být ani kulatá, ani špičatá. Má mít pěkně zaoblené lícní kosti, plné tváře. Zaoblená má být i čelní část, na kterou plynule navazuje nos. Měla by mít tvar otevřeného srdce.

Nos: je požadován takzvaný “římský nosík“. Měla by tedy mít středně dlouhý, prohnutý nos bez stopu. Stop, který je typický například pro perské kočky je považován za vadu. Délka nosu by měla odpovídat délce čela po přehyb.

Brada: silná, trochu zaoblená a výrazná

Oči: mírně oválné, nesmí být ani příliš kulaté, ani příliš mandlové. Umístěné v přímé linii, mírně zešikmené ( vnější koutek by měl být položen výše, než vnitřní ), nesmí být příliš těsně u nosu. Uvádí se, že by vzdálenost očí měla být minimálně na šíři jednoho oka, pokud je však o něco větší, působí to příznivějším dojmem. Pohled Birmy by měl být laskavý.

Barva očí musí být co nejsytější modrá. Jako ideál je uváděná barva safíru. Je přihlíženo k celkovému zbarvení Birmy. Čím je tmavší, tím tmavší by měly mít barvu oči. Nejtmavší by tedy měly být u barvy sealové a světlejší jsou tolerovány například u krémové.

Barva očí u koťat je většinou světlejší, než v dospělosti.

Oči nesmí vykazovat šilhavost. Jedná se o vážnou, vyřazující vadu.

Uši: posazené široce od sebe, spíše malé, zaoblené, směřující do stran. Musí být v harmonii s celkovým vzhledem hlavy. Případné ochlupení na konci boltců jako například u maine coon není žádoucí a odstraňuje se.

Celkově musí hlava působit harmonickým dojmem. Nesmí připomínat hlavu perské ani siamské kočky.

Tělo: Silné, středně těžké, mírně protažené. Při pohybu musí být ladné.

Nohy: krátké, silné, pevné. Dlouhé, nebo příliš tenké nejsou žádoucí. Tlapky jsou oblé, zakončené sněhobílými ponožkami. Bílá barva na tlapkách by měla být symetrická; ponožky na předních nohách jsou rovně zakončeny , nezasahují přes horní část tlapek, znaky na zadních nohách by měly sahat až k zadním částem hlezen. Na zadních končetinách vybíhající bílá barva tvoří tzv. ostuhy, jenž mají tvar obráceného V a zasahují do 1/3, nebo 1/2 chodidla. Barva polštářků chodidel může být růžová, anebo smíchaná s barvou znaků.

Ocas: je středně dlouhý, s dlouhým osrstěním, pružný a rovnoměrně zbarvený, dosahuje až k ramenům. Zálomky na ocase jsou vyřazující vadou. Ocas by měl být nošen hrdě vztyčený a tvořit chochol. Platí, že by ocas měl být v celkové harmonii s tělem Birmy.

Srst: je polodlouhá s hedvábnou texturou a slabě vyvinutou podsadou. Délka musí být v souladu s odpovídající částí těla. Na tváři a nohou je krátká, na zádech, bocích a ocase je srst nejdelší. Díky absenci podsady srst neplstnatí a je nenáročná na údržbu. Dospělá kočka má límec, který je nejvýraznější v zimě, u koťat nebývá patrný. Tak jako všechny polodlouhostrsté kočky mají i Birmy krátkou srst letní a dlouhou zimní.

Barva: vykazuje všechny charakteristiky známé u koček se zbarvením colorpoint s tím, že všechny čtyři tlapky jsou bílé (ponožky) . Barva těla by měla být světlá, uvádí se barva vaječných skořápek s teplým zlatým tónem na hřbetě.

Odznaky: na obličeji, uších, ocase ,končetinách, a u kocourů na varlatech jsou Birmy zbarveny tmavěji. Odznaky musí tvořit znatelný kontrast k ostatní barvě těla. Obličej kočky kryje maska, kterou opticky dělí od uší proužek světlé srsti. Okolí očí pysky a nos je zabarvený podle toho, zda se jedná o Birmu s plným zabarvením odznaků (černý) a nebo s kresbou (růžový). Birmy s větším barevným kontrastem by měly být upřednostňovány. Barva srsti plných znaků je nejdříve plně vyvinutá až po roce života kočky, u zředěných barev i o rok déle. Bílé skvrny v odznacích i jinde jsou považovány za vadu.

Barevné variety

Podle barvy znaků je dnes uznáváno dvacet barevných variet. Zařazení každé kočky je dáno tzv. EMS kódem, který jednoznačně určuje plemeno a barevnou varietu kočky.

EMS kód pro plemeno Birma je SBI (z anglického Sacred Birman) a nasleduje jedno malé písmeno, určující barevnou varietu. Za tímto označením může být číslo 21, které označuje zbarvení tabby.

Možné barevné variety jsou uvedeny v tabulce:

Základní barvy Želvovinové S kresbou Želvovinové s kresbou
SBI n - seal
SBI a - blue
SBI b - chocolate
SBI c - lilac
SBI d - red
SBI e - creme
SBI f - seal tortie
SBI g - blue tortie
SBI h - chocolate tortie
SBI j - lilac tortie
SBI n21 - seal tabby
SBI a21 - blue tabby
SBI b21 - chocolate tabby
SBI c21 - lilac tabby
SBI d21 - red tabby
SBI e21 - creme tabby
SBI f21 - seal tortie tabby
SBI g21 - blue tortie tabby
SBI h21 - chocolate tortie tabby
SBI j21 - lilac tortie taby

U Birem je možné křížit barevné variety mezi sebou.

Existují genetické kalkulátory (http://www.agabi.net/coloride.htm), které ukážou pravděpodobnost možných barevných variet koťat, podle zbarvení rodičů.

Chovná stanice Ametyst Blue.cz, Ing. Šárka Neničková
Mob. +420 603 523 764, e-mail: info(at)birmacat.cz
| optimalizace PageRank.cz | © 2007 Ametyst Blue.cz