home en  de  pl  cz 

Naše koťata

Koťata s nám žijí v domácnosti, stejně tak jako naše kočky. Jsou vymazlené a maximálně socializované. U koťat je intenzivní kontakt s člověkem stejně tak jako prostředí ve kterém vyrůstá v prvních týdnech života velmi důležité. Co se zanedbá do deseti týdnů po narození koťátka se napravuje později velmi obtížně, je-li to vůbec možné. Proto důrazně varujeme před koupí kotěte z klecového chovu.

U nás koťata vyrůstají v kruhu rodiny. Odchází nejdříve ve věku třinácti týdnů. Jsou zvyklá nejen na společnost dětí a časté mazlení, ale i na kočičí a psí kamarády. Je to velká výhoda, obzvláště pokud se ve vaší domácnosti kotě potká s dětmi nebo psem. Kotě z naší chovné stanice je totiž od narození na tuto společnost zvyklé, nebojí se, není plaché ani agresivní.

Koťata odchází ve 100% zdravotním stavu očkována proti vzteklině a dále mají nadstandardní vakcinaci Feline Leukemia, Rhinotrachetis, Calici, Panleukopenia, Chlamidia Psittaci, jsou odčervena, a ty co jdou do chovu jsou čipována a vybavena europasem. Tyto náležitosti jsou pro nás samozřejmostí. Všechna koťata prodáváme pouze s průkazem původu.

Začínajícím chovatelům velmi rádi poradíme.

Na mazla a nebo na chov?

Na mazlíka doporučuji koupit koťátko, pokud jste rozhodnuti, že chcete kotě birmy, ale nechcete se věnovat chovu a nechcete jezdit po výstavách. Víte přesně, po jakých rodičích kotě kupujte, dostanete rodokmen, kotě musí být plně očkované a odčervené ve 100% zdravotním stavu. Kotě na mazlíka může mít exteriérovou vadu, která by ho mohla vyloučit z výstavních klání (nejčastěji vada ve vybarvení ). Nic to však nemění na celkovém kouzelném vzhledu a neodolatelné povaze. Cena však bývá oproti koťatům na chov poloviční. Svůj chov si však chovatelé chrání a proto se musíte smluvně zavázat, že takováto koťata necháte vykastrovat a nebudete na nich chovat. Kastrací jim rozhodně neublížíte, naopak a sebe ušetříte mnohých problémů spojených se sexuálními projevy jak kočiček tak i kocourů. U koček to bývá poměrně nepříjemná říje, která se projevuje nepřetržitým mňoukáním, u kocourů zase může dojít ke značkování. To vše se kastrací vyřeší a vám zůstane příjemný kočičí společník.

Na chov si vyberete kotě (zájemcům poradím, pokud o to budou stát), které se co možná nejvíce bude blížit ideálu jak je popsán ve standardu. Tak jako lidé nejsou všichni stejní a dokonalí, tak ani u koček nemáte 100% jistotu, že vám z rodičů šampionů vyroste další šampion, ale předpoklad je vysoký. Za takovéto koťátko zaplatíte plnou cenu. Chovatel se však stejně bude určitě zajímat o vaše plány. Pokud budete chtít kočku či kocoura uchovnit, znamená to nemalou investici časovou i finanční. Navíc na chov samotný musíte mít čas i prostor. Musíte se smířit s projevy kočičího toužení v době kdy nebudete krýt. Musíte se stát členy Svazu chovatelů koček a respektovat pravidla zdravého chovu. Pokud vytrváte, bude vás to vše bavit a budete zodpovědní, radost ze "svých koťat" vám vše vynahradí.

Prodej

O koťata birmy je velký zájem. Často se stává, že koťata jsou zamluvena dlouho před jejich narozením. První a rámcové informace ráda poskytnu prostřednictvím e-mailu, koťata však zásadně neprodáváme přes internet. Pokud máte vážný zájem požaduji minimálně telefonický kontakt a pokud je to alespoň trochu možné doporučuji alespoň jednu nezávaznou osobní návštěvu u nás. Budete srdečně vítáni. Naše koťata milujeme a není nám proto jedno jak budou žít.

Při prodeji kotěte požadujeme podpis smlouvy. Ve smlouvě je uvedeno v jakém stavu od nás kotě odchází, máte od nás garanci nejen původu, ale i zdravotního stavu koťátka. Na druhé straně požadujeme i některé záruky od kupujícího. Především to, že se bude o kotě řádně starat, zaručí mu kvalitní výživu, veterinární péči a bude nás informovat o zdravotním stavu a vývoji kotěte. V žádném případě neprodáváme koťata pro další prodej. Pro případ nepředvídatelných důvodů, kdy by jste se museli vašeho kočičího kamaráda se vzdát, si vymiňujeme předkupní právo. U chovných koček požadujeme dodržování chovného řádu a u mazlíků kastraci.

Cena

Birmy jsou velmi drahé plemeno koček. Není sice příliš zvykem uvádět cenu koťat na webových stránkách, ale chápu, že cena může být při výběru kočičího kamaráda podstatná. Přesná cena kotěte se stanovuje individuálně a odvíjí dle jeho kvality. Ovšem zcela orientačně lze říci, že kotě birmy z naší chovné stanice, které splňuje předpoklady pro možný budoucí chov se prodává okolo dvaceti až pětadvaceti tisíc korun, cena kotěte na mazlíka je zhruba poloviční. Pokud se rozhodnete kotě importovat, počítejte s cenou okolo 1000 EUR.

Chovatelům tohoto překrásného plemene je zřejmé, proč je cena takto vysoká. Pro ty, kteří s chovem kočiček začínají a teprve sbírají informace, bych ráda uvedla pár důvodů. Zároveň bych velmi ráda odradila ty, kteří by chtěli koupit kotě jako prostředek ke snadnému výdělku. Zdaleka to není tak snadné jak se může nezasvěcenému zdát. Pořizovací cena kočičky je jen začátek. Při touze mít chovnou kočku musíte počítat s dalšími značně vysokými náklady. Kromě každoročního očkování, odčervování a případného neplánovaného veterinárního ošetření musíte absolvovat výstavy. Platíte nejen klecné, ale také něco stojí cesta a případně i noclehy. A jedna výstava vám i při sebekrásnější kočičce k trvalé chovnosti stačit nebude. Musíte vydržet kočičí trápení, když vám bude vaše chlupatá kráska říjet. Krýt totiž dle platného chovatelského řádu můžete maximálně dvakrát za rok a třikrát za dva roky. Kočky i koťata v naší chovné stanici krmíme pouze krmivy super prémiové kvality a ta také nejsou zadarmo. Veterinární dohled je samozřejmostí. Pokud nebudete mít vlastního kocoura, počítejte s poměrně vysokými poplatky za krytí, vlastní kocour zase znamená mít o pár starostí a nákladů navíc. No a pokud vše zvládnete a dosáhnete toho, že uchovněná kočička porodí živá a zdravá koťata, neznamená to zdaleka, že všechna budou vhodná na chov. Ano, přijdou na řadu tolik obávané ponožky. Pokud se kotě vybarví jak má a je správné typově, potom je to malá výhra. Proto je chovných birem stále málo a získání kvalitního kotěte je obtížné a drahé.

Co budete pro koťátko potřebovat

  • škrabadlo je potřeba pokud chcete zabránit tomu, aby kočka drápala dveře, nábytek atd. Škrabadlo bývá pro kočku zdrojem zábavy i odpočinku a nebude škrábat to, co nemá. Jestliže ji to přece někdy, především v začátcích vašeho soužití napadne, stačí ji důrazně napomenout, vzít z místa, kde škrábe a položit jí přední packy na místo, kde škrabat má. Je učenlivá a opravdu není až takový problém uchovat si byt před nežádoucími devastacemi, z kterých máte, možná,obavu. Škrabadel se vyrábí obrovské množství druhů a šikovný kutil si je schopný škrabadlo udělat sám. Dle mých zkušeností je dobré škrabadlo alespoň se dvěma patry.
  • kočičí WC Širokou nabídku naleznete v potřebách pro chovatele i na internetových obchodech. Doporučuji prostorné s krytem, filtrem a dvířky. Nutnou součástí je lopatka. Do WC je nutné dát tzv. kočičí písek. Ten vytvoří z moči i trusu hrudky, které nepáchnou a snadno je odstraníte lopatkou. Při použití kvalitního písku stačí kompletní čištění WC jednou týdně, vybírat hrudky však by jste měli nejlépe denně. Zabere vám to maximálně 5 minut. Nám se nejlépe osvědčil písek značky Zverlit.
  • misky na vodu a na jídlo. My používáme tři, na granulky, na vodu a měkké žrádlo. Kočky nemají příliš v lásce misky hluboké a kovové. Ideální jsou proto misky plastové a keramické.
  • pelíšek je vhodný, ale není nutný. Naše kočeny si vyberou místo podle nálady a svůj pelíšek využívají jen občas.
  • přepravka je nezbytná pro bezpečný transport kočky ať v autě, nebo MHD. Využijete nejen na výstavy, ale třeba i při návštěvě veterináře. Volte raději prostornější.
  • hřeben a kleštičky na drápy případným zájemcům doporučím vyzkoušené.
  • hračky na pobavení svého malého mazlíka.

Pozor na jedovaté rostliny!

Některé pokojové rostliny či květiny přinesené z venku na ozdobu mohou být pro kočku jedovaté.

Např.: Filodendron, difenbachie, hortenzie, užovník, břečťan, amarylis, azalka, brambořík , gumovník, jeruzalémská třešeň, kala, kosatec, asparagus, bostonský břečťan, cesmína, chryzantéma, jmelí, kapradí, narcis, orchideje, psí víno, třešeň, vánoční hvězda, plazivý fík, trnová koruna, tulipán, vánoční kaktus, pomněnka, lilek ozdobný, bobkovišeň lékařská.

Chovná stanice Ametyst Blue.cz, Ing. Šárka Neničková
Mob. +420 603 523 764, e-mail: info(at)birmacat.cz
| optimalizace PageRank.cz | © 2007 Ametyst Blue.cz