home en  de  pl  cz 

Charakteristika

Povaha

Říká se o nich, že spolehlivě vyvolávají závislost. A opravdu jen málokdo odolá opojné kráse huňatých birmiček. Svaté birmy předou obzvláště jemně a blaženě. Nemňoukají dotěrně, nýbrž nanejvýš vrkají tak přátelsky, že to každého musí zahřát u srdce. Velmi rády se mazlí a jejich neuvěřitelně modrým očím těžko dokážete odmítnout jakékoli přání.

Birmičky dokáží prosadit svou vůli citlivě a vynalézavě. Pokud se jim dostává pozornosti a péče, kterou potřebují, doslova svého páníčka zahrnou láskou a něžností. Svou přízeň lidskému tvoru něžní chlupáči vyjadřují hlubokým, blaženým předením a jemným otíráním hlavičky o jeho ruce.

Birmy jsou velmi inteligentní. K jejich typickým vlastnostem patří i výrazná zvědavost a přizpůsobivost. Pozorují svého páníčka a snaží se napodobovat běžné činnosti jako je například otevírání dveří. Mnoho něžných krásek z Barmy je při tomto snažení velmi úspěšných a naučí se ty nejúžasnější kousky, které využívají k prosazení své vůle i pobavení lidí.

Jedinečná chápavost chlupatých krásek usnadňuje výchovu. Birmy se chtějí svému člověku zalíbit, a proto velmi rychle pochopí, jaké chování nemá páníček rád a striktně stanovená pravidla dodržují. Není potřeba žádných fyzických trestů, většinou zcela postačí jasné a rozhodné "Ne!", a vaše kočičí aristokratka rychle pochopí.

Hravost

Birmy jsou od přírody nesmírně hravé a proto se s nadšením vrhají na všechny předměty, s nimiž se mohou vydovádět. Že dvounožec zapomněl přinést novou plyšovou myš ? Nevadí. Dopisní obálka z koše zmačkaná do kuličky se hodí k aportování stejně dobře a co teprve bambule na gumičce, to nemá chybu. Nápaditost birmy snad nezná hranic.

Děti

Birmy mají rády děti. Je přímo úžasné jakou toleranci dokážou tyto huňaté krásky projevovat ve styku s dvounohým potomstvem. Odpustí jim každý nešikovný pohyb a trpělivě přehlížejí i jiné nepříjemnosti. Obzvlášť výrazné jsou tyto vlastnosti u birem, které vyrostly v domácnosti s dětmi.

Rodiče by ovšem při veškeré toleranci z kočičí strany dbát na to, aby trpělivost čtvernožců nebyla přetěžována. Birmy ke své obraně téměř nepoužívají drápky, raději když už všeho mají dost reagují útěkem a schovají se na bezpečné místo.

Mám však zkušenost, že pokud jejich malý lidský kamarád najednou není delší dobu k mání začnou být smutné a to společné honění a mazlení jim chybí.

Dospěláci

Svaté birmy jsou tak citlivé, že dokážou reagovat na nálady svého člověka. Mají radost společně s ním, když je nějaký důvod k euforii a jsou sklíčené, když je dvounožec smutný. V birmě získáváte čtyřnohého důvěrníka, který vás zná lépe, než kdokoli jiný.

Těsná vazba na člověka má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že vás něžní chlupáči doslova zahrnou láskou, nevýhodou, že nesnášejí dlouhou samotu. Nemusíte se jim věnovat nepřetržitě, ale touží alespoň po vaší přítomnosti. Naše kočenky, protože pracuji z domu, jakmile zasednu k počítači okamžitě zalehnou z obou stran klávesnice. Nezlobí, jen chtějí být blízko.

Pokud však jste od rána do večera v práci, pořiďte si jiné plemeno. Vaše birma by strádala. Pokud chcete vaší birmičce udělat radost, pořiďte jí kočičí kamarádku, nebo kamaráda. Sledovat jejich kočkovanou je lepší než se dívat na televizi.

Díky nekomplikované a přátelské povaze jsou birmy ideálním plemenem pro rodiny s dětmi i starší lidi. Tyto polodlouhosrsté kočky se klidně a přizpůsobivě integrují do každého životního stylu.

Péče

„Ta nádherná srst se určitě musí denně kartáčovat“ , říkáte si možná, ale opak je pravdou! Luxusní kožíšek sice vyžaduje pravidelnou péči, ale nemá vůbec žádné sklony k plstnatění. Dle mých zkušeností stačí zlehka prokartáčovat dvakrát týdně. Trochu náročnější je pouze období, když birmy ztrácí zimní srst, nebo když se připravujete na výstavu.

Chovná stanice Ametyst Blue.cz, Ing. Šárka Neničková
Mob. +420 603 523 764, e-mail: info(at)birmacat.cz
| optimalizace PageRank.cz | © 2007 Ametyst Blue.cz